Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realized prices "Crafoord Auktioner "

CHOKLADKANNA OCH FIGUR.
Chokladkanna, empirestil, höjd 26 cm samt klassicerande figur och sockel, gips, omkring år 1900. Höjd 48 cm. Crafoord Auktioner
RETZIUS, A. J.
Inledning til djur-riket, efter herr archiatern och riddaren Carl von Linnés lärogrunder. Fyra (4) utvikbara graverade planscher graverade av Olof Årre. Med Simon Bengtssons exlibris.Carl Stolpe, Stockholm, 1772. Första upplagan. 8:o i ett slitet samtida halvfranskt band. Med entomologen Simon Bengtssons exlibris. Inlagan med lagerfläckar mest i början och i slutet. (XVI), 234 sid. , (XXXVI) sid. + 4 utvikbara graverade planscher. Crafoord Auktioner
TALLRIKSSTÄLL/HANDUKSHÄNGARE. Julius Eriksson, Örebro, nyrenässans, 1880/90-tal, ek och förnicklat gjutjärn.
Längd 80 cm. Crafoord Auktioner
HANDSKRIFT. Hedvig Eleonora, svensk drottning (1636-1715).
Äldre handskrift - 2 sid. - daterad Carlberg 31 augusti 1697 och signerad av den svenska drottningen Hedvig Eleonora, Karl X:s gemål. Crafoord Auktioner
SKULPTUR, Timo Sarpaneva, Ittala, "Jättens Gryta".
Sandblästrat glas. Signerad. Höjd 9 cm. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se