Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner is the biggest auction house in the south of Sweden. Birgitta Crafoord bought the business in 1998. Today, Crafoord Auktioner is owned by Uppsala Auktionskammare. Crafoord Auktioner conducts quality auctions every spring and autumn that attracts both national and international customers. Crafoord Auktioner also conducts book auctions, which are relatively unique to operate in Sweden.

Objects "Crafoord Auktioner"

Blog posts about "Crafoord Auktioner"

Realized prices "Crafoord Auktioner "

SILVERFÖREMÅL, 11 DELAR.
Förläggsbestick, matskedar och örhängen. Bland annat Polen och Sverige. Vikt 300 gram exkl. 2 delar. Crafoord Auktioner
SVENSKT GLAS, 15 delar.
Två ljusstakar, Owe Elvén, "Eternell", Orrefors; Kanna, Orrefors samt fruktservis, Boda 12 delar. Crafoord Auktioner
BRICKA, silver, bär svenska importstämplar. 1355 g.
Längd 54,5 cm. Crafoord Auktioner
VÄGGSKÅP, barock, 1700-talet.
Fur. Längd 72, bredd 27, höjd 115 cm. Crafoord Auktioner
J. G CANTZLER. Anonymt publ.
Memoires pour servir a la connaissance des affaires politiques et économiques du royaume de Suede (I-II), jusqu'a la fin de la 1775eme année. G. C. Walther, London, 1776. 2 delar i 1 vol. 4:o i ett skavt samtida halvfranskt band. Med graverade titelvinjetter och tre graverade planscher samt 41 utvikbara tryckta tabeller. Crafoord Auktioner

Find address and telephone number to Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se