Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realized prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Slipad kristall 5 delar
skål och vas med förgylld dekor, lockpokal signerad Arboga, höjd 10-25,5, bredd 10-24 Auktionskammaren i Vätterbygden
Stolar 1 par nyrenässans
träskuren och svarvad dekor, sits och rygg i flätad rotting Auktionskammaren i Vätterbygden
Ringar 3 stycken 18k
rött respektive vitt guld, vikt 15,8 gram, storlek 17,5 Auktionskammaren i Vätterbygden
Oidentifierad konstnär skulptur
plexiglas med optiska effekter i form av 8 rundlar, signerad -77 168/500, höjd 10, längd 20 Auktionskammaren i Vätterbygden
Väggspegel Lisa Larson Gustavsberg
ur serien "Harlekin" tillverkad 1960-1964, stengods, 30x24 Auktionskammaren i Vätterbygden
Auktionskammaren i Vätterbygden has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se