Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren i Vätterbygden started in 1973 in central Jönköping. Radio profile and antiques dealer Arne Jernström ran the business for many years. Today, Auktionskammaren i Vätterbygden is run by Jeppe Jernström, who also is the appraiser of the auction house. Auktionskammaren i Vätterbygden conducts evening auctions once every month, and quality auctions two times each year.

Objects "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Blog posts about "Auktionskammaren i Vätterbygden"

Realized prices "Auktionskammaren i Vätterbygden "

Julgransfot
tidigt 1900-tal, mekanisk med fjäderverk, höjd 22, diameter 36, proveniens: storsamlaren Oskar Sandqvist Norra Sandsjö,fungerar, (omfattande innovativa kompletteringar) Auktionskammaren i Vätterbygden
Alexander Roos oljemålning
signerad, 38x46, Carl Palme färgträsnitt 2 stycken, atergo intygade, 28x27 respektive 35x26 (3) Auktionskammaren i Vätterbygden
Stolar
1 par "Atlas" Johannes Foersom & Peter Hjort Lorenzen för lammhult, benställning av kromad metall, stoppade sitsar med röd skinnklädsel Auktionskammaren i Vätterbygden
Slaglåspistol m/1856 för kavalleriet
med nummerriktig löskolv, Husqvarna vapenfabrik, laddstake medföljer, längd 47 (68) proveniens: storsamlaren Paul Engström, Huskvarna Auktionskammaren i Vätterbygden
Pokal silver
GAB Stockholm 1938, inskription, träsockel, vikt 128 gram exklusive sockel, höjd 16 Auktionskammaren i Vätterbygden

Find address and telephone number to Auktionskammaren i Vätterbygden

Auktionskammaren Vätterbygden
Lillgatan 28
554 51 Jönköping
T: 036-35 14 60, 070-4443689
info@auktionskammaren.se