Stockholms Auktionsverk

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

IKEA's designs that made headlines at auction
On January 27, IKEA founder Ingvar Kamprad passed away. 75 years after IKEA first launched, we check out some of the most iconic and sought after IKEA furniture on the auction market.
Design for days!
It's no secret that homes around the globe are filled with Scandinavian design. More and more auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
Rare Picasso Painting Makes Auction Debut in Stockholm
An extremely rare portrait painted by a young Pablo Picasso goes up for auction in Sweden next week. It has never been sold at auction before and the subject of the painting was only recently verified.

Realized prices "Stockholms Auktionsverk "

PETER CELSING,"Club", fåtöljer, 2 st., Galleri
PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 2 st., Galleri Stolen, Stockholm, formgivna 1964-70, förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitage\nHISTORIK: Formgivna tillsammans med Erik Karlström till Filmhuset i Stockholm 1964 - 70, i produktion från Galleri Stolen från 1990, från 2004 Gärsnäs.\nLITTERATUR: Jämför Dan Gordan, Svenska Stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 219 Stockholms Auktionsverk
Axel Einar Hjorth, matbord och 4 stolar, NK
AXEL EINAR HJORTH, "Record", matbord och "Typenko", 4 stolar, Nordiska Kompaniet 1933, bordet fanerat i makassar och flammig björk, stolarna i bonad björk med stoppad textilklädd sits, brickmärkta Nordiska Kompaniet R-36936 C-25 1 33 respektive R-36106 C-16 12 33, bordets höjd 75, 140 x 80 cm, medföljer två iläggsskivor på 60 cm, total längd 260, stolarns höjd 83 cm; fanérskador, sitsarna med slitage, smärre slitage Stockholms Auktionsverk
Herrarmbandsur guld Vacheron & Constantin
HERRARMBANDSUR, 18 k guld, Vacheron & Constantin Genève, omkring 1940, mekaniskt urverk (manuellt), "Fancy lugs", cal V 458, verk nr 464535, boett nr 298114, diameter 3 cm, plexiglas, senare läderarmband från Cartier, vikt med band 32 g Stockholms Auktionsverk
Ljusplåtar, 1 par, Sverige, barock
LJUSPLÅTAR, 1 par, Sverige, barock, omkring 1700 eller 1700-talets början, driven och punsad mässing, rullad kant, överstyckets tånge och infästning för tånge i järn, ovala, rik dekor av vegetativa ornament i form av blad, mandelformade druvklasar och blommor, höjd 70 x 47 cm; lagningar och smärre kompletteringar, sekundära förstärkningar på baksidan. Stockholms Auktionsverk
Jonas Bohlin, "Formula ask", fåtölj och bord
JONAS BOHLIN, "Formula ask", fåtölj och bord, Jonas Bohlin Design AB, formgivna 1999, ask och svart stål, fåtöljen med dynor i svart skinn, skyltmärkta JONAS BOHLIN DESIGN AB, fåtöljens höjd 76, bordets höjd 55, 70 x 55 cm Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk