Stockholms Auktionsverk

Objects "Stockholms Auktionsverk"

Blog posts about "Stockholms Auktionsverk"

IKEA's designs that made headlines at auction
On January 27, IKEA founder Ingvar Kamprad passed away. 75 years after IKEA first launched, we check out some of the most iconic and sought after IKEA furniture on the auction market.
Design for days!
It's no secret that homes around the globe are filled with Scandinavian design. More and more auction houses are focusing on curating Design sales to meet the increased demand. Bukowskis this week launched their first Modern & Nordic Design sale.
Rare Picasso Painting Makes Auction Debut in Stockholm
An extremely rare portrait painted by a young Pablo Picasso goes up for auction in Sweden next week. It has never been sold at auction before and the subject of the painting was only recently verified.

Realized prices "Stockholms Auktionsverk "

PG Thelander, Kort-kvinnor (Vermeer & de Kooning)
PG THELANDER\nfödd 1936\nKort-kvinnor (Vermeer och de Kooning)\nSignerad PG Thelander samt signerad och daterad på baksidan PG Thelander -01. Olja på duk, 38 x 48 cm.\nPROVENIENS\nGalerie Aronowitsch, Stockholm Stockholms Auktionsverk
Servisdelar, 49 st., Berlin, porslin
SERVISDELAR, 49 st., Königlische Porzellan Manufaktur, Berlin, Tyskland 1900-talets början, porslin, målad dekor av olika blommor i rosa och grönt, vissa delar med genombrutet bräm, märkta Berlin i blått samt KPM i rött, omfattar 12 flata och12 djupa tallrikar, 12 + 12 assietter samt 1 ovalt uppläggningsfat, 4 assietter med nagg, en assiette med lagning Stockholms Auktionsverk
Uppläggningsfat silver S:t Petersburg 1818
Objektsbeskrivning\nUPPLÄGGNINGSFAT, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1818, ovalt, snedgodronnerad mynningskant, brett brätte, 47x35,5 cm, vikt 1680 g Stockholms Auktionsverk
LJUSSTAKAR, 1 par, empire, Ryssland
LJUSSTAKAR, 1 par, empire, Ryssland, brännförgylld och patinerad brons, sockel av vit marmor, höjd 28 cm; smärre skador och lagningar\nLITTERATUR: Se snarlika ljusstakar från Pavel I palats, Pavlovsk, S:t Petersburg, avbildade i K.A. Solovjev, Rysk Belysningsarmatur: 17- och 1800-tal, Moskva, Statliga Bokförlaget, 1950, bild nr. 141 Stockholms Auktionsverk
David Hockney, Mo McDermott
DAVID HOCKNEY\nfödd 1937\nMo McDermott\nLitografi, 1976, signerad och numrerad David Hockney 98/100.\nS. 82,5 x 60 cm\nLithograph, 1976, signed and numbered, with Gemini blindstamp. In good condition.\nLITTERATUR: Scottish Arts Council 178 Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk has 83 objects in the categories.

Find address and telephone number to Stockholms Auktionsverk