Probus Auktioner

Probus Auktioner was founded in 2003 by Max Sjöberg and Jörgen Martinson, and specializes in quality antique weapons, orders, and decorations from various epochs. Probus Auktioner conducts auctions twice a year, each year.

In addition to antique weapons, Probus Auktioner also auctions off headgear and uniform details.

Objects "Probus Auktioner"

Blog posts about "Probus Auktioner"

Realized prices "Probus Auktioner "

FLINTLÅSSTUDSARE
FLINTLÅSSTUDSARE svensk, m/1815-20 för jägare, Norrtälje faktori, 113,5 cm Probus Auktioner
OFFICERSSABEL rysk, m/1909 för kavalleriet, fäste
OFFICERSSABEL rysk, m/1909 för kavalleriet, fäste med Nicholaus II:s monogram, klinga märkt W.K & C, F Fichte Solingen, stålbalja, extremt stor, 108 cm, klinga 93 cm Probus Auktioner
[ Militaria ] KHYBERKNIV 1800-tal, kavel med benplattor, langd 74
[ Militaria ] KHYBERKNIV 1800-tal, kavel med benplattor, langd 74 cm; smarre skador E1000 SEK Probus Auktioner
ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, 1800-talets senare hälft
ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, 1800-talets senare hälft, förgyllt fäste och baljbeslag, etsad, blånerad och förgylld klinga, 91 cm, klinga 77 cm Probus Auktioner
OFFICERSSABEL
OFFICERSSABEL fransk, m/1882 för infanteriet, klinga märkt Klingenthal, stålbalja, 100 cm, klinga 86,5 cm Probus Auktioner

Find address and telephone number to Probus Auktioner

Probus Auktioner
Grevgatan 6
114 53 Stockholm
T: 08 660 59 00
jmprobus@gmail.com