Probus Auktioner

Probus Auktioner was founded in 2003 by Max Sjöberg and Jörgen Martinson, and specializes in quality antique weapons, orders, and decorations from various epochs. Probus Auktioner conducts auctions twice a year, each year.

In addition to antique weapons, Probus Auktioner also auctions off headgear and uniform details.

Blog posts about "Probus Auktioner"

Realized prices "Probus Auktioner "

[ Militaria ] SLAGLASPISTOLER, 2 st 1800-talets senare halft, pipor
[ Militaria ] SLAGLASPISTOLER, 2 st 1800-talets senare halft, pipor i massing, en stamplad J ENGh (Johan Engholm, Odestugu 1820-1918), en med Liege kontrollstampel E1500 SEK Probus Auktioner
MANSKAPSSABEL, svensk, m/1889 för artilleriet
MANSKAPSSABEL, svensk, m/1889 för artilleriet, stålbalja, 95 cm Probus Auktioner
TANTO dolk, japansk, avkortad klinga Koto
TANTO dolk, japansk, avkortad klinga Koto 1500-tal, klinga 30 cm. Damages Probus Auktioner
YATAGAN
YATAGAN kavelplattor av ben med dekor av koraller, klinga med silverdekor och text, 73 cm Probus Auktioner
SOLDATVÄRJA, svensk, 1660-talsmodell, klinga med
SOLDATVÄRJA, svensk, 1660-talsmodell, klinga med dekorstämplar, med största sannolikhet av Wira-tillverkning, 88 cm, klinga 72 cm; kavellindningen delvis kompletterad. Historik: Jmfr exemplar på Armemuseum, med klinga daterad 1667 Probus Auktioner
Probus Auktioner has 0 objects in the categories.

Find address and telephone number to Probus Auktioner

Probus Auktioner
Grevgatan 6
114 53 Stockholm
T: 08 660 59 00
jmprobus@gmail.com